Příběhy dobrovolnictví

 

Dobrovolnice Veronika a paní Jana

Dobrovolnice Veronika navštěvovala paní Janu, se kterou vyrážely na procházku a nákup v okolí Petřin. Někdy paní Veroniku doprovázela mladší kamarádka, aby získala zkušenost s pomocí druhým lidem.

O své zkušenosti řekla:

Na začátku jsem měla k celé situaci respekt a bála jsem se vozíku. Hodně mi pomohlo, že mi bylo ukázáno, jak zacházet s vozíkem a po čase jsem věděla, co mám dělat.

S paní Janou jsme si povídaly o tom, co dělá. Měla většinou dobrou náladu. Někdy jí nebylo dobře rozumět a bylo potřeba mít trpělivost a přizpůsobit se jí. Když byla se mnou ještě další slečna, tak to se paní Janě hodně líbilo.

Pochopila jsem, že je důležité být důsledná v dodržování pravidel. Musela jsem se naučit dovolit paní Janě, aby sama dělala to, co dokáže, protože každý má své povinnosti. V tom mi pomohly informace ze školení k dobrovolnické činnosti.

Celá zkušenost byla velmi dobrá, byl to smysluplně strávený čas a hodně rychle ten půlrok utekl. Byla jsem moc ráda, že jsem měla tuto možnost návštěv, kdy jsem mohla dát můj čas a pomoct ostatním, dělat společnost lidem a hodně se od nich naučit.

Dobrovolnice Natálie a paní Alena a Michaela

Dobrovolnice Natálie začala chodit do DSR v době rodičovské dovolené. Na vycházkách po okolí Petřin vozila v kočárku svého syna. Někdy si vycházku zpestřily zastavením na kávě. Paní Alena a Michaela se na vycházkách střídaly.

O své zkušenosti řekla:

Díky rodičovské dovolené jsem měla více času a chtěla jsem zkusit dobrovolnictví. Na gymnáziu jsem navštěvovala paní s kombinovaným postižením a přála jsem si pracovat v sociální oblasti.

Dobrovolnická zkušenost a vycházky s Alenou a Michaelou mi velmi pomohly přijmout mou novou roli, mateřství. Oproti studiu anebo práci se mi totiž zdálo, že "na mateřské dovolené" nejsem tak výkonná, nestíhám tolik věcí, kolik bych měla, a že čas, který trávím péčí o malé dítě, není vlastně příliš hodnotný. Díky kontaktu s děvčaty jsem pochopila, že výkonnost není ani nejvyšší ani nejdůležitější lidskou hodnotou.

Překvapilo mě, kolik individuální pozornosti Alena a Michaela (a ostatní klienti Domova) potřebují. Je to kontakt na úplně jiné úrovni a věřím, že je přínosný pro obě strany.

logoNadacelogodfDMS pantonet-mobile-logoprahapraha 3praha6apssmpsvwedos logoacpcargogroup-logo-cargopraguelogo zapojim se  BPS RGBfond pomoci minivizual 65mmKB Praha 7 Praha 8 Praha 11 Praha 13LMC small logo RGBoriginalTV Noe